Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Jakie wyróżniamy rodzaje czujników zbliżeniowych?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie bardzo trudnym zadaniem będzie wyobrażenie sobie nowoczesnych układów automatyki bez wysokiej jakości czujników zbliżeniowych. Należy mieć świadomość, że omawiane produkty będą pełniły bardzo istotną funkcję w bardzo dużej liczbie urządzeń. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się magnetyczne czujniki do siłowników.

Czujniki ultradźwiękowe

W najprostszym możliwym ujęciu w tego typu produktach fala ultradźwięków będzie emitowana w kierunku wykrywanych obiektów. W momencie, gdy natrafi ona na określony obiekt, odbije się od niego i wróci do czujnika. Zdarzają się jednak sytuacje, że ultradźwięki odbijają się od przedmiotów, które nie są przedmiotami pomiaru. Doskonałym przykładem może być obudowa maszyny.

W celu uniknięcia ewentualnego zafałszowania pomiaru czas, liczony jest czas jaki upłynie od momentu wysłania do odbioru fali. Jeżeli wspomniany czas będzie krótszy od założonego wcześniej, oznacza to, że czujnik wykrył obiekt. Godny uwagi jest fakt, że omawiane produkty cechują się odpornością na stosunkowo duże zabrudzenia.

Magnetyczne czujniki do siłowników

Są to bardzo proste sensory zbliżeniowe. W najprostszym możliwym ujęciu zasada ich działania będzie polegała na sterowaniu stykami w wyniku działania pola magnetycznego. Jego źródłem może być stały magnes lub elektromagnes. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że styki mogą być przystosowane do przewożenia dużych obciążeń indukcyjnych lub małych prądów.

Należy mieć świadomość, że sensory magnetyczne w porównaniu do pozostałych czujników zbliżeniowych cechują się bardzo prostą budową. Warto również wiedzieć, że czujniki mają ogromną wytrzymałość na przepięcia i przeciążenia. Z kolei sensory mogą być stosowane w różnych układach automatyki.

Czujniki pojemnościowe

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że można je zastosować nie tylko do wykrywanie metalicznych obiektów, ale również różnego rodzaju przeszkód. Omawiany sensor działa na zasadzie pomiaru zmiany pojemności między określonym obiektem, a czujnikiem. Dzięki temu powstaje kondensator. Warto wiedzieć, że jego pojemność będzie zależała od odległości między sensorem, a obiektem.

Jeżeli w określonym polu detekcji pojawi się obiekt, wzrasta pojemność kondensatora. Oscylator dostaje w ten sposób sygnał do pracy. Ogromnym atutem tego rodzaju produktów jest możliwość stosunkowo prostego usuwania dystansu roboczego. Nie można zapomnieć, że czułość będzie zależała od rozmiaru czujnika.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki do siłowników.

Comments are closed.