Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Konstrukcje żelbetowe do trudnych warunków

Pinterest LinkedIn Tumblr

Nowoczesna technologia budowlana pozwala na tworzenie materiałów sprawdzających się nawet w trudnych warunkach. Stosowanie ich znacznie zwiększa walory praktyczne współczesnych budynków i zapewnia spore oszczędności. Jednym z najlepszych wynalazków naszej epoki jest żelbet. Jego wynalezienie ponad sto lat temu było prawdziwym przełomem w budownictwie.

Czym jest żelbet?

Konstrukcje żelbetowe spotyka się obecnie praktycznie wszędzie. Są one powszechnie stosowane szczególnie w miejscach, w których obiekt jest narażony na trudne warunki atmosferyczne.

Żelbet powstał w XIX wieku, i szybko zaczął być bardzo powszechnie wykorzystywany. Jest to beton dodatkowo wzmocniony elementami zbrojeniowymi, takimi jak metalowe pręty. W zależności od rodzaju, stosuje się różne typy elementów zbrojeniowych.

Zalety żelbetu

Zalety konstrukcji żelbetowych zostały bardzo szybko docenione przez branżę budowniczą. Do najbardziej oczywistych z nich należy duża wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, szczególnie na trudne warunki atmosferyczne.

Umieszczony w środku konstrukcji żelbetowej element zbrojeniowy przyjmuje na siebie dużą część energii działającej na cały obiekt. Dzięki temu beton staje się znacznie bardziej wytrzymały i odporny na ścisk czy obciążenia.

Zastosowania konstrukcji żelbetowych

Jak już wspomnieliśmy, żelbet jest powszechnie wykorzystywany wszędzie tam, gdzie konstrukcja jest narażona na trudne warunki. W niektórych budynkach wykorzystywane są tylko poszczególne elementy żelbetowe. Dużą popularnością cieszą się na przykład fundamenty z tego materiału. Jak wiadomo, fundament jest stale poddawany dużemu naciskowi, a przy tym ma kontakt z gruntem i wilgocią. W takim wypadku konstrukcja żelbetowa sprawdza się doskonale.

Istnieją również kompletne konstrukcje żelbetowe, wykonane jedynie z takiego rodzaju betonu. Wytrzymałość żelbetu została szybko doceniona już w XIX – wiecznej wojskowości. Jednolite konstrukcje żelbetowe to bardzo często forty oraz bunkry. Doskonale pokazuje to, jak dużą odpornością na czynniki zewnętrzne cieszy się ten materiał.

Śmiało można powiedzieć, że bez żelbetu współczesne budownictwo miałoby znacznie bardziej ograniczone możliwości. Materiał ten miał ogromny wpływ zarówno na budownictwo, jak i na architekturę. Dzięki niemu jesteśmy dziś w stanie tworzyć znacznie bardziej wytrzymałe konstrukcje, które z powodzeniem służą nawet w bardzo trudnych warunkach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje wykonane z żelbetonu.

Comments are closed.