Jednym z najczęściej wybieranych materiałów do budowy tarasów jest drewno. Wykorzystywane są zarówno nasze rodzime gatunki jak i egzotyczne rodzaje tego materiału. To naturalny surowiec, który nie tylko pięknie się prezentuje, ale również doskonale harmonizuje z otoczeniem. Aby długo zachował swoje piękno i właściwości, należy odpowiednio o niego dbać. Do takich czynności możemy zaliczyć regularne olejowanie tarasu odpowiednio dobranymi środkami. Ważne jest regularne, czasem nawet coroczne, olejowanie naszego tarasu i przeprowadzenie odpowiednich działań które sprawią, że dany środek skutecznie wniknie w drewno i zabezpieczy je przed działanie promieni słonecznych, wody oraz insektów. Ważne jest tutaj wybranie odpowiedniego produktu do olejowania tarasu, najlepiej aby był to środek oparty na naturalnych olejach, taki jak Osmo olej do tarasów dostępny na stronach producenta w kilkunastu kolorach.
Po pierwsze, czyszczenie
Pierwszą najważniejszą czynnością jest czyszczenie tarasu który chcemy pokryć olejem. Robimy to zazwyczaj specjalnie do tego przeznaczonymi środkami, zwracając szczególną uwagę na zakamarki, boki desek i szczeliny. Mycie tarasu warto rozpocząć rankiem, tak by deski mogły swobodnie schnąć w ciągu całego dnia.
Usuwanie starych powłok wykończeniowych, krok drugi
Jeżeli na tarasie mamy starą warstwę innych środków lub lakierów konieczne będzie szlifowanie. Mechaniczne usunięcie starej powłoki umożliwia także wyrównanie drobnych nierówności i zniwelowanie rys. Wyszlifowane drzewo należy ponownie oczyścić, odpylić i przetrzeć na mokro. Następnie pozostawić je do pełnego wyschnięcia.
Kolejny krok to impregnacja
Jeżeli drewno tarasowe wymagało szlifowania i usuwania zbędnych warstw pozostałych środków, konieczna będzie jego impregnacja. Zabieg ten będzie także niezbędny w przypadku, gdy nasz taras wykonany jest z drewna rodzimego. Najlepiej wybrać w tym celu jeden z bezbarwnych preparatów, dzięki któremu drewno stanie się odporne na korozję biologiczną. Istotne jest aby w miarę możliwości wybierać impregnaty tej samej firmy co oleje tak aby maksymalnie do siebie pasowały.
Olejowanie drewnianego tarasu
Korzystając z szerokiego pędzla, którym łatwo rozprowadzimy środek możemy już przejść do założenia do wzdłuż desek na czyste i zaimpregnowane drewno. Jeżeli mamy do pokrycia dużą powierzchnię możemy użyć specjalnych szczotek do podłóg umożliwiających olejowanie w pozycji stojącej. W zależności od tego, jakiego oleju używamy, może się okazać konieczne nałożenie drugiej warstwy oleju lub powłok antypoślizgowych.
Ostatni z etapów, suszenie
Gdy powłoka olejowa zostanie naniesiona musi wyschnąć. Najczęściej trwa to około 1 dnia ale w czasie niskiej temperatury lub wysokiej wilgotności może to trwać dłużej. Dlatego przez około 2 dni nie korzystamy z pomalowanego tarasu. po tym czasie możemy spokojnie cieszyć się naszym nowym, pięknym drewnianym tarasem.
Comments are closed.