Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Regulatory napięcia objawy awarii i naprawa

Pinterest LinkedIn Tumblr

Co prawda regulator napięcia to stosunkowo niewielka część, jednak ma olbrzymie znaczenie dla żywotności akumulatora. Podzespół ten stanowi element układu ładowania samochodu, działając w duecie z alternatorem. Odpowiada za utrzymanie stałego napięcia podczas ładowania akumulatora przez alternator. Jego usterka powoduje niekontrolowane skoki napięcia, które są katastrofalne dla kondycji akumulatora i w efekcie prowadzą do jego nieodwracalnych uszkodzeń. Jakie są objawy i przyczyny awarii regulatora napięcia. Jak wygląda jego naprawa?

Symptomy usterki regulatora napięcia

Jednym z pierwszych objawów awarii regulatora może być, aczkolwiek nie musi, zapalenie się kontrolki ładowania akumulatora. W takiej sytuacji zazwyczaj będzie ona świecić dość słabo. Tak, jakby nie było wystarczającej ilości prądu do jej zasilenia. Z tego też powodu często jest ona ignorowana przez kierowców, co jest bardzo niewskazane. W tym momencie możemy bowiem zapobiec poważniejszej awarii, jaką jest trwałe uszkodzenie akumulatora i konieczność jego wymiany. Innymi symptomami, którymi regulatory napięcia lubią dawać znać o problemach, jest charakterystyczna zmiana natężenia świateł z bardzo wysokiego, do momentalnego ich przygaszenia i przepalenia. 

Ogólnie awaria tego podzespołu sprawia, że elektryka samochodu zachowuje się dziwnie i w niekontrolowany sposób. Wskaźniki na desce rozdzielczej skaczą, a kontrolki mrugają. Nawet ABS może przestać działać prawidłowo. Kolejną oznaką jest charakterystyczny swąd siarki, jaki czuć w samochodzie. Ostatecznym testem, który potwierdzi lub wykluczy winę regulatora napięcia, jest pomiar napięcia w czasie pracy silnika. Jeśli na wyższych obrotach czy po włączeniu klimatyzacji lub świateł napięcie skacze, wtedy znaczy, że regulator uległ awarii.

Regulatory napięcia przyczyny awarii

O przyczynach awarii regulatorów napięcia warto wspomnieć, ponieważ jeśli nie wynikają one ze zwykłej eksploatacji, to możliwe, że wymieniony regulator napięcia także w szybkim czasie zostanie uszkodzony. Dlatego też ważne jest, żeby zlikwidować też ewentualne przyczyny usterki tego elementu. Zdarza się bowiem, że problemy wynikające z tym podzespołem są wynikiem błędu popełnionego na etapie montażu fabrycznego. Złe podłączenie przewodów powoduje bowiem przepalanie regulatora. Inną przyczyną jego awarii może być zalanie. W takiej sytuacji należy zlokalizować wyciek i go zlikwidować, tak, aby nowy regulator napięcia nie podzielił przykrego losu swojego poprzednika.

Naprawa regulatora napięcia

Do naprawy regulatora napięcia trzeba podejść poważnie i konkretnie. I lepiej nie bawić się w jego regenerację, ale po prostu wymienić niedziałający element na nowy. Jest to bowiem część, od której zależy sprawność akumulatora, bez którego nigdzie nie pojedziemy. Bo awaria regulatora doprowadza do nieodwracalnych uszkodzeń akumulatora. A ten z kolei kosztuje więcej niż regulator (sprawdź ceny na Ucando.pl). W tym przypadku oszczędności mogą kosztować nas wiele. Czego warto uniknąć. Tym bardziej że wymiana regulatora jest dość prosta, a w wielu przypadkach jego koszt wynosi mniej niż 100 zł.

Comments are closed.