Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Rozwód z orzekaniem czy bez orzekania o winie?

Pinterest LinkedIn Tumblr

 

Zakończenie związku, który miał trwać całe życie, jest bolesnym doświadczeniem. Po podjęciu ostatecznej decyzji o zakończeniu małżeństwa należy zmierzyć się z kolejną – określeniem rodzaju pozwu. Każda osoba składająca do sądu pozew ma dwie możliwości: wnioskować o rozwód z orzekaniem lub bez orzekania o winie. Z czym wiąże się każda z tych decyzji? Sprawdź!

Szybki rozwód bez komplikacji

Rozwód bez jednoznacznego ustalania winy jednej ze stron jest znacznie mniej skomplikowany i mniej stresujący niż batalia z byłym partnerem. Takie rozwiązanie jest korzystne wtedy, kiedy małżonkowie rozstają się w stosunkowo dobrych relacjach, są zgodni w kluczowych kwestiach dotyczących podziału majątku, opieki nad dziećmi i wysokością alimentów. W tym przypadku postępowanie jest znacząco ułatwione i pomyślny wyrok może zapaść na drugiej, a czasami nawet pierwszej rozprawie.

Walka o swoje prawa

Zdrada, przemoc fizyczna i psychiczna, zaniedbywanie potrzeb rodziny czy uzależnienia często popychają nieszczęśliwe osoby do wnioskowania o rozwód z orzeczeniem o winie. W tym przypadku postępowanie sądowe jest znacznie bardziej skomplikowane i rozciągnięte  w czasie. Zanim sąd ogłosi sprawiedliwy wyrok, musi zebrać materiał dowodowy w postaci zeznań świadków i opinii biegłych. Osoba uznana przez sąd za pokrzywdzoną ma znacznie szersze prawa niż winna strona – na jej korzyść przyznana jest opieka nad dziećmi i ma większe prawa do wspólnego majątku. Ponadto, po wygranym procesie triumfująca strona ma prawo do obarczenia byłego małżonka alimentami, które pokryją jej potrzeby.

Wątpliwości? Rozwiej je z prawnikiem

Podjęcie decyzji o rozwodzie jest małym krokiem na długiej drodze do zakończenia małżeństwa. Rozwodzące się pary muszą zmierzyć się z biurokracją, przepisami i wieloma rozterkami. Nieocenioną pomocą podczas przygotowywania pozwu, kompletowania dokumentów, przygotowania się do rozpraw i kontaktów z byłym partnerem będzie zaufany prawnik. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.

Comments are closed.