Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Samodzielna naprawa auta – jakie narzędzia?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jeśli mamy smykałkę do mechaniki, to spokojnie możemy pokusić się o samodzielną wymianę części eksploatacyjnych samochodu, a nawet jego naprawę – zwłaszcza w przypadku nieco starszych modeli. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i wiedzę, która jest dzisiaj szeroko dostępna w sieci i wbrew opiniom licznych mechaników, jest ona często w pełni wartościowa. Co ważne, przy okazji możemy sporo zaoszczędzić na robociźnie. Co będzie nam potrzebne do wykonania prostych napraw czy wymiany oleju i filtrów? 

Zestaw kluczy samochodowych

Podstawowymi narzędziami samochodowymi są oczywiście klucze. Aktualnie bez większego problemu można kupić całe zestawy narzędziowe, gdzie znajdziemy zarówno klucze nasadowe, jak i klucze płaskie oraz pozostały sprzęt warsztatowy i narzędzia (https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/akcesoria,sprzet-warsztatowy-i-narzedzia,66-231.html), które są przydatne do przeprowadzania samodzielnych napraw samochodu. Są to z reguły wieloelementowe komplety kluczy, w których obok ich zróżnicowania pod względem rodzaju, znajdziemy także bogaty wybór rozmiarów.

Producenci narzędzi samochodowych idą jednak o krok dalej, oferując także szereg narzędzi specjalistycznych, dedykowanych do wykonania konkretnych czynności np. wymiany rozrządu, czy świec albo narzędzia do naprawy układu hamulcowego, skrzyń biegów czy silnika. Dostępne są również specjalne klucze dedykowane do konkretnych silników (zob. narzędzia samochodowe w sklepie iParts.pl). Dzięki temu można przeprowadzić prace w bezpieczny i skuteczny sposób, tak, aby nic nie zostało w ich trakcie uszkodzone. 

Mierniki elektryczne i narzędzia do instalacji elektrycznej auta

Obok sprzętu do napraw mechanicznych, warto zaopatrzyć się także w narzędzia, które pozwolą nam poradzić sobie z usterkami obejmującą elektromechanikę pojazdu. Podstawą będzie tutaj miernik uniwersalny, który umożliwia szeroko pojętą diagnostykę układu elektrycznego – zwłaszcza akumulatora, alternatora, przewodów czy zapłonu. Oprócz tego niezbędne będą narzędzia dla elektryka, na które składają się różnego rodzaju śrubokręty, wkrętaki, szczypce, kombinerki, klucze imbusowe, taśmy izolacyjne czy nawet lutownice oraz przewody pomiarowe i zestawy do rozłączania styków.

Pozostałe wyposażenie garażu

Jeśli zależy nam na naprawie elementów zawieszenia czy chociażby wymianie oleju silnikowego i filtra oleju, konieczne będą również narzędzia, które pozwolą na podniesienie samochodu. Najprostszym sposobem jest samochodowy podnośnik hydrauliczny oraz specjalne podkładki samochodowe, które zapewniają pojazdowi stabilność, a osobie naprawiającej auto bezpieczeństwo. 

Innym ciekawym rozwiązaniem są specjalne najazdy, które pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonanie napraw czy wymian od spodu auta. Rozwiązania te nie są drogie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to inwestycja na lata, której cena równa się jednej czy dwóch średnio skomplikowanych napraw u mechanika. Samodzielna naprawa auta początkowo może być nieco trudna, jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z mechaniką. Jednak kiedy poznamy dobrze swój samochód, z czasem będziemy mogli wykonywać coraz bardziej zaawansowane prace, a to da nam nie tylko sprawne auto i satysfakcję, ale także olbrzymie oszczędności.

Comments are closed.