Ad
Ad
Ad
Ciekawe

W jakich warunkach należy prowadzić hodowlę Bonsai?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Sztuka hodowli drzew miniaturowych narodziła się przed wiekami w Chinach. Obecnie za mistrzów Bonsai uważani są Japończycy. Choć hodowla nie jest łatwa, to każdy z nas może stać się twórcą miniatury, która nie tylko stanowić będzie piękną ozdobę i element aranżacji wnętrza naszego domu, ale wzbudzi podziw i zazdrość u odwiedzających nas gości.

Bonsai dla początkujących

Jeśli jesteśmy zdecydowani na poświęcenie się nowemu hobby zacznijmy od odmian Bonsai, które są najmniej wymagające. Warto także dobierać odmiany dostosowane do warunków, jakimi dysponujemy.

Pierwsze rośliny najczęściej kupowane są w marketach. Jedynym pozytywem takiego zakupu jest jego niska cena. Bonsai z marketu wymagają natychmiastowego przesadzenia do nowego, specjalnego podłoża. Jeśli zrobimy to niewłaściwie, albo w niekorzystnej dla przesadzania porze roku, roślina może nie przeżyć.

Dla początkujących poleca się popularne odmiany Bonsai ceny których nie przekraczają 100 złotych. Dość łatwe w uprawie są fikusy o drobnych listkach. Zimą doskonale czują się w naszych ogrzewanych domach, a latem można je wystawiać na tarasy czy balkony.

Ciekawe kompozycje można uzyskać hodując drzewo z gatunku podokarpa wielkolistnego, inaczej zwanego zastrzalinem. Podokarp jest drzewem iglastym, choć nietypowy kształt igieł bardziej przypomina drobne listki. Zastrzalin jest jedynym iglakiem, któremu nie szkodzą warunki klimatyczne w mieszkaniach w blokach. Trzeba mu jednak zapewnić dużo światła. Zimą, gdy dzień jest krótki, drzewko najlepiej doświetlać specjalną lampą do Bonsai. Młode gałązki zastrzalinu są elastyczne i dają się dowolnie formować, dzięki czemu można uzyskać niezwykle oryginalne kształtu korony.

Hodowcy Bonsai często decydują się na zakup roślin kwitnących. Na miniaturę polecana jest azalia japońska, która występuje w licznych odmianach kolorystycznych. Trzeba jednak pamiętać, że okres kwitnienia jest dość krótki, więc przez przeważającą cześć roku azalia nie wygląda zbyt okazale.

Bonsai dla zaawansowanych

Doświadczeni ogrodnicy do hodowli wybierają rzadsze gatunki drzew, głównie iglastych. Wyzwaniem jest prowadzenie sosny oraz jałowców.

Najlepsi w branży sięgają po trudne w hodowli gatunki liściaste. Klony palmowe czy drzewa deszczowe z Brazylii kojarzą się nam z wysokimi, bardzo okazałymi roślinami. Tymczasem w rękach mistrzów Bonsai drzewka tych gatunków nie przekraczają kilkunastu centymetrów wysokości.

Najdroższe miniatury, to Bonsai ceny których podawane są w setkach tysięcy lub nawet milionach dolarów. To okazy bardzo stare, niekiedy liczące 700 lat. Perłą wśród nich jest sosna należąca do japońskiego mistrza Bonsai Kobayashi, który wielokrotnie zdobył prestiżowe nagrody w konkursach organizowanych przez rząd Japonii. Innym niezwykłym okazem jest mająca 400 lat sosna drobnokwiatowa hodowana od 6 pokoleń w rodzinie Yamaki. O wyjątkowości rośliny świadczy głównie fakt, że przeżyła ona wybuch bomby atomowej w Hiroszimie w roku 1945.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai ceny.

Comments are closed.