Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Czym jest ubezpieczenie OCP przewoźnika i kogo chroni

Pinterest LinkedIn Tumblr

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieje coś takiego jak ubezpieczenie OCP. Z pewnością jest to spowodowane faktem, że dotyczy ono wyłącznie wąskiej grupy zawodowej. Jak działa ubezpieczenie OCP i kogo chroni? O tym poniżej.

Ubezpieczenie OCP co to takiego?

Ubezpieczenie OCP jest adresowane do przewoźników drogowych, którzy zawodowo zajmują się przewozem towarów. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, aczkolwiek bardzo wielu klientów wymaga jego posiadania, ponieważ zwykła polisa OC może nie pokryć szkód jakie, jakie mogą zostać wywołane w trakcie trasy.

Przewoźnik, który chce zostać objęty ubezpieczeniem, musi zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego i zawrzeć z nim umowę. Istnieją dwa rodzaje polis OCP w tym dla transportu krajowego i transportu międzynarodowego. I w związku z tym podziałem również różny będzie zakres obowiązywania danej polisy.

Co chroni polisa OCP?

Ubezpieczenie przewoźnika OCP chroni przed uszkodzeniem, zniszczeniem, kradzieżą lub pożarem towaru znajdującego się w pojeździe w trakcie przewozu. Polisa zapewnia również pokrycie szkód związanych z opóźnieniem dostawy towarów. Jest to podstawowy zakres obowiązywania polisy OCP. Oczywiście za odpowiednią dopłatą można rozszerzyć zakres obowiązywania polisy na zgodną ze specyfikacją firmy przewozowej przykład na awarię agregatu chłodniczego.

Kiedy ubezpieczenie OCP nie działa?

Niestety od tego rodzaju polisy istnieją również wyłączenia. Ubezpieczenie OCP nie dotyczy przewozu materiałów niebezpiecznych, pieniędzy, dzieł sztuki, czy na przykład żywych zwierząt. Niektóre towary takie jak bardzo drogi sprzęt elektroniczny może zostać objęty ubezpieczeniem za dopłatą.

Polisa OCP nie zadziała również w przypadku, gdy dojdzie do zaniedbań czy to ze strony przewoźnika, czy też jego pracownika w szczególności chodzi tutaj o sytuację, gdy w zdarzeniu bierze udział uszkodzony pojazd, lub też pojazd jest prowadzony przez osobę bez wymaganych uprawnień, czy też ładunek został nieprawidłowo zabezpieczony. Dlatego tak ważne jest, aby przed podpisaniem umowy bardzo dokładne zapoznać się z warunkami ubezpieczenia.

Dlaczego warto zawrzeć umowę na polisę OCP?

Polisa OCP to bezpieczeństwo nie tylko dla przewoźnika, ale również dla klienta. Jak wiadomo transport towarowy to jedna z najdroższych działalności pod względem ponoszonych kosztów. W przypadku wystąpienia szkody firma transportowa może uniknąć finansowej katastrofy, bowiem to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za poniesione straty.

Obecnie posiadanie polisy OCP to już prawie standard. Bardzo wielu klientów uzależnia wybór przewoźnika towaru od posiadania ubezpieczenia.

Comments are closed.