Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Dźwigary betonowe sprężone jako wyjątkowy materiał budowlany

Pinterest LinkedIn Tumblr

Ogromne magazyny, hale przemysłowe czy zakłady produkcyjne często muszą powstać w bardzo krótkim czasie. Całkiem zrozumiałe jest jednak, że nie może na tym ucierpieć ich jakość. Dlatego przy tego typu inwestycjach korzysta się z innowacyjnych pod względem technologicznym rozwiązań, jakim są między innymi dźwigary betonowe sprężone.

Jaka jest rola dźwigarów betonowych sprężonych?

Te odznaczające się szczególną wytrzymałością prefabrykaty mają przede wszystkim za zadanie przenieść obciążenie z całego dachu na inne elementy konstrukcyjne, tj. ściany, filary czy słupy. Dzięki temu cała konstrukcja charakteryzuje się równomiernym i jak najkorzystniejszym rozłożeniem ciężaru. A to zdecydowanie wpływa na jej solidność i wytrzymałość.

Dźwigary betonowe sprężone produkowane są z wysokiej jakości betonu, który dodatkowo wzmocniony jest specjalnymi konstrukcjami stalowymi. Stal jednak zanim zostanie zalana betonem, jest dodatkowo naprężona, aby odznaczała się jeszcze większą wytrzymałością na różnorodne czynniki. Materiały wykorzystywane do produkcji tych prefabrykatów odznaczają się wysoką jakością, dlatego również sam produkt spełnia wszelkie wymagane normy bezpieczeństwa.

Rodzaje i różnice w parametrach zależne od zastosowania

Te odznaczające się wysoką wytrzymałością materiały budowlane mogą różnić się pod wieloma względami i produkowane są zależnie od późniejszego przeznaczenia. Ich ciężar waha się nawet do kilkudziesięciu ton, a długość do kilkadziesiąt metrów. Są zazwyczaj wysokie na kilka metrów. Parametry dopasowuje się adekwatnie do zamówienia.

Istnieje kilka najczęściej stosowanych dźwigarów betonowych sprężonych. Są to dźwigary dwu lub jednospadowe o różnych przekrojach, w tym między innymi kwadratowym, dwuetowym lub prostokątnym. Mogą odznaczać się także inną rozpiętością konstrukcyjną i wysokością.

Dźwigary betonowe sprężone – zalety

Inwestycje realizowane z pomocą tych prefabrykatów posuwają się znacznie szybciej i sprawniej. Gotowe materiały po prostu dowozi się na miejsce i montuje. I to jedna z ich głównych zalet. Oszczędność czasu i szybkość realizacji zdecydowanie przemawia do wielu inwestorów i nie boją stosować się tych innowacyjnych rozwiązań.

Do najważniejszych zalet należy również ich wytrzymałość. Są odporne na różnorodne czynniki środowiskowe, a także ogień. Nie wymagają specjalnych i częstych konserwacji. Powstałe z nich budynki są dużo bardziej solidne niż te, które powstały z wykorzystaniem tradycyjnych metod.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/.

Comments are closed.