Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Remonty dróg – jak są planowane?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Drogi i nawierzchnie tworzone są z kilku warstw różnych materiałów, które dobiera się pod względem odporności na zmienne warunki atmosferyczne, obciążenia, uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie i niskie temperatury. Nawet najlepsza mieszanka jedna z czasem zacznie kruszeć i ulegać degradacji. W takich sytuacjach konieczne jest zaplanowanie remontu drogi, co pomoże podnieść jakość podróży kierujących. Jak planowane są remonty dróg?

Dlaczego drogi są remontowane?

Najczęstszą przyczyną planowania remontu drogi jest zły stan nawierzchni: koleiny, dziury, kruszenie się wierzchnich warstw. W takiej sytuacji najczęściej skargi zgłaszają sami użytkownicy. Planowanie remontu zależne jest od pory roku, rodzaju drogi, natężenia ruchu na niej. Konieczne jest określenie, czy droga ma być całkowicie wyłączona z ruchu na czas naprawy czy też poruszanie się po niej będzie możliwe (na określonych zasadach). W przypadku remontu długiego odcinka drogi, kiedy niemożliwe jest zapewnienie przepustowości, konieczne jest określenie objazdów, które w jak najmniejszym stopniu będą uciążliwe dla kierujących. Na drogach prowadzone są również przebudowy – może być to związane z rozbudowaniem konkretnych węzłów komunikacyjnych. Takie rozbudowy trwają zazwyczaj nawet ponad rok.

Jak zmieniana jest infrastruktura drogowa podczas remontów?

W czasie organizacji ruchu na czas remontu kierownicy budowy mają możliwość skorzystania z kilku opcji. Jeśli droga jest jednojezdniowa i remontowany jest jeden z jej pasów, najczęściej stosowane rozwiązanie to sygnalizacja wahadłowa. W przypadku dróg dwujezdniowych z dwoma pasami ruchu po każdej stronie najlepszym rozwiązaniem są zwężenia, które pozwalają na ruch w obie strony. Możliwe jest również stworzenie kontrpasa na drodze biegnącej w przeciwnym kierunku – wymaga to odpowiedniego oznaczenia zarówno znakami poziomymi, jak i pionowymi.

Jak oznakowane są roboty drogowe?

W czasie remontów i rozbudowy węzłów konieczne jest stosowanie tymczasowych znaków drogowych, znaków poziomych (malowanych na jezdni) oraz tablic informacyjnych. By je ustawić, należy skorzystać z podstaw drogowych. Jedną z najchętniej wykorzystywanych jest podstawa drogowa Nicrobase. Podstawy te są w całości tworzone z PCV pochodzącego z recyklingu – to krok w stronę lepszej ochrony środowiska. Podstawy te dostępne są w dwóch wariantach: 20kg i 30kg. Posiadają one uniwersalne otwory montażowe, a dodatkowo mogą być one łączone modułowo.

Comments are closed.

https://motulinka.com/kp/ubranka-dla-dzieci-i-niemowlat/kombinezony-dla-dzieci-i-niemowlat/kombinezony-pluszowy-baranek/ https://motulinka.com/kp/poduszka-do-karmienia/ https://motulinka.com/kp/kocyki/kocyki-dla-dzieci-i-niemowlat-bawelna-minky/