Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn. Z tym problemem zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zmiany w wyglądzie fizycznym są jednak nierzadko przyczyną obniżonej pewności siebie i obniżonej samooceny. Łysienie może występować na różnych obszarach głowy. Większość pacjentów boryka się jednak z utratą owłosienia nad czołem, co powoduje powstawanie nieestetycznie wyglądających zakoli. Przeważnie przyczyną takiej formy utraty włosów jest łysienie androgenowe, choć nie jest to jedyny powód, dlaczego włosy wypadają. Bagatelizowanie tego problemu może w konsekwencji prowadzić do całkowitego wyłysienia. Czy istnieją sposoby na pozbycie się zakoli?
Kiedy przeszczep włosów jest rekomendowany przez lekarzy?
Jedną z najistotniejszych kwestii jest szybka reakcja w momencie, gdy pacjent zaczyna zauważać powiększające się zakola i coraz wyższe czoło. Na tym etapie można bowiem skorzystać z różnych zabiegów medycyny estetycznej, by poprawić mikrokrążenie skóry głowy, odżywić ją i tym samym zapewnić włosom lepsze warunku do wzrostu. Gdy jednak wypadną one całkowicie, kuracje tego typu mogą okazać się niewystarczające. Oddziałują one bowiem na osłabione mieszki włosowe. Gdy ich jednak nie ma, włos nie odrośnie. W takiej sytuacji można zdecydować się na przeszczep włosów.
Omawiana procedura jest rekomendowana u pacjentów, którzy cierpią na tak zwane łysienie androgenowe. To jedno ze wskazań do tego typu zabiegów. Można także zdecydować się na przeszczep, jeżeli utrata włosów była efektem urazów mechanicznych, oparzenia, czy nadmiernego napromieniowania skóry. Nowoczesne metody zabiegowe zwiększają odsetek włosów, które się przyjmują i adaptują do nowego środowiska. Jednocześnie blizny będące rezultatem zabiegu są niewielkie, szybciej się goją, a w momencie, gdy włosy odrosną, przestają być zauważalne.
Jak przebiega przeszczep włosów na zakolach?
Jeśli po rozmowie i wywiadzie medycznym przeprowadzonym przez lekarza nie ma przeciwwskazań do tego, aby wykonać przeszczep, pacjent może umówić się na dogodny termin zabiegu.
Najpierw aplikuje się znieczulenie. Jest ono podawane w miejscu, z którego zostaną pobrane grafty włosów. Najczęściej są to włosy z okolic potylicy lub po bokach głowy. Są one najmniej podatne na wypadanie. Liczba graftów potrzebnych do transplantacji jest znacznie mniejsza niż u pacjentów, u których łysina obejmuje duży obszar głowy. Mniejsza liczba potrzebnych graftów oznacza niższe koszty zabiegu i krótszy czas jego trwania.
Pobrane grafty są odpowiednio przechowywane, aby nie doszło do ich obumarcia. Mowa tutaj o warunkach optymalnej wilgotności i temperatury. Gdy wszystkie cebulki zostaną pobrane, lekarz dokonuje ich wszczepienia w obszarze zakoli.
Jak zadbać o skórę głowy po przeszczepie na zakolach?
Po przeszczepie włosów pacjent jet informowany o tym, jakich skutków ubocznych może się spodziewać, jak będzie przebiegał proces gojenia się ran, a także jak postępować ze skórą głowy. Mowa tutaj nie tylko o zmianie opatrunku, ale także o doborze odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych i rezygnacji z niektórych metod stylizacji. Należy także zrezygnować z sauny, opalania, pływania. Jeśli lekarz wystawił receptę, konieczne jest stosowanie przepisanych leków zgodnie z zaleceniami.
Kiedy są widoczne efekty przeszczepu w okolicy zakoli?
Po przeszczepie skóra głowy potrzebuje czasu na to, aby się zagoić i zregenerować. To moment, w którym niewielkie strupki odpadają, a macierz włosa zaczyn stopniowo pracować i przyzwyczajać się do nowego środowiska. Nie należy się obawiać sytuacji, w której włosy wypadną. Będą one odrastać powoli — początkowo dosyć cienkie, z czasem mocniejsze i grubsze. W ciągu dwunastu miesięcy od przeszczepu pacjent będzie mógł ocenić finalny efekt zabiegu, zyskując na objętości swojej fryzury.
Cały zabieg wymaga wnikliwej analizy przyczyny wypadania włosów i ustalenia szczegółów całej procedury. Jeżeli zastanawiasz się nad transplantacją u siebie, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.
Comments are closed.