Ad
Ad
Ad
Zdrowie i uroda

Usuwanie tatuażu laserem – czy jest skuteczne?

Pinterest LinkedIn Tumblr

W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi ani nie szokuje posiadanie tatuażu. Coraz więcej osób decyduje się na ozdobienie skóry trwałym rysunkiem. Jednocześnie pojawia się duże zapotrzebowanie na skuteczne zabiegi usuwania tatuażu. Najpopularniejszym sposobem na pozbycie się tuszu spod skóry jest zastosowanie specjalnego lasera. Czy laserowe usuwanie tatuażu jest rzeczywiście skuteczne? Sprawdź.

Laserowe usuwanie tatuażu z wykorzystaniem technologii Q Switch

Tatuaż to tusz wprowadzony pod skórę na taką głębokość, że organizm nie jest w stanie pozbyć się go samodzielnie w procesie złuszczania naskórka. Aby usunąć tatuaż, konieczne jest dotarcie do głębszych warstw skóry, co umożliwiają nowoczesne lasery neodymowo-yagowe typu Q Switch. Zaawansowane urządzenie jest w stanie usunąć tusz praktycznie w każdym kolorze (z wyjątkiem białego), umiejscowiony na różnej głębokości. Zabieg z użyciem technologii Q Switch wykonuje m.in. Dr Szczyt – Klinika Chirurgii Plastycznej.

Laserowe usuwanie tatuażu polega na zastosowaniu fotoakustycznej fali uderzeniowej w krótkich impulsach nanosekundowych. Dochodzi do rozbicia cząsteczek barwnika na mniejsze fragmenty, które następnie usuwane są z organizmu na drodze fagocytozy. Z tygodnia na tydzień tatuaż zmienia kolor, bezpośrednio po zabiegu może być nawet bardziej widoczny, potem stopniowo blednie, aż w końcu po wykonaniu serii zabiegów – staje się całkowicie niewidoczny.

Czy usuwanie tatuażu laserem jest skuteczne?

Laserowe usuwanie tatuażu nie jest zabiegiem jednorazowym. Dla uzyskania optymalnych efektów konieczne jest wykonanie zalecanej przez lekarza serii zabiegów. Po laseroterapii można spodziewać się zmniejszenia widoczności tatuażu, a w wielu przypadkach całkowitego usunięcia niechcianego rysunku spod skóry. Skuteczność laserowego usuwania tatuażu zależy od wielu czynników, m.in. od: koloru tuszu, wielkości i gęstości cząsteczek barwnika, głębokości tatuażu, odcienia karnacji, indywidualnego funkcjonowania układu immunologicznego, profesjonalizmu wykonania.

Niektóre tatuaże do całkowitego usunięcia wymagają około 5 zabiegów, inne nawet kilkunastu. Pomiędzy zabiegami należy zachować 8–10 tygodni przerwy, przez co do całkowitego usunięcia tatuażu potrzeba czasem nawet roku. Niektóre osoby decydują się tylko na rozjaśnienie tatuażu, aby zastąpić go innym permanentnym rysunkiem (tzw. coverem) – w takiej sytuacji potrzebnych jest mniej sesji laserowych.

Dokąd udać się na zabieg usuwania tatuażu?

Chociaż laserowe usuwanie tatuażu wykonywane jest w różnych miejscach, nawet w salonach tatuażu, na zabieg najlepiej jest się umówić w klinice medycyny estetycznej – odwiedź tę stronę, aby zapoznać się z listą zaufanych klinik. Profesjonalnie wykonany zabieg laserowy nie uszkadza skóry i nie pozostawia śladów w postaci blizn czy resztek tatuażu. W trosce o bezpieczny przebieg laseroterapii i jej skuteczność warto więc zdecydować się na wizytę u specjalisty medycyny estetycznej. Przed zastosowaniem lasera odbywa się konsultacja z Pacjentem, której celem jest wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Może okazać się, że tatuaż jest jeszcze zbyt świeży, by wykonać laseroterapię – wówczas lekarz ustala późniejszy termin wizyty. 

Comments are closed.