Ad
Ad
Ad
Zdrowie i uroda

Czym jest melasma i jak się jej pozbyć?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Melasma, czyli charakterystyczne, nieregularne przebarwienia na twarzy, to częsty problem estetyczny występujący u kobiet. Niestety niełatwo jest się jej pozbyć domowymi sposobami. Na melasmę skutecznie działają specjalne peelingi medyczne oraz zabiegi laserowe wykonywane w klinikach medycyny estetycznej. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się więcej na temat tej drugiej metody.

Co to jest melasma?

Melasma jest to stan, w którym występują plamy o ciemniejszym kolorze niż otaczająca je skóra. Są to najczęściej przebarwienia o ciemnobrązowym zabarwieniu i nieregularnym kształcie, bez oznak stanu zapalnego. Zazwyczaj mamy do czynienia z melasmą na twarzy, ale może też pojawić się na innych częściach ciała, takich jak ramiona czy plecy. Melasma bardzo często przybiera maskowaty wygląd, ze względu na charakterystyczną symetrię ognisk. Ten rodzaj przebarwienia występuje wyłącznie u kobiet, szczególnie po 30. roku życia. Dzieje się tak dlatego, że na jej powstawanie wpływ mają przede wszystkim hormony.

Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach, leczenie melasmy opiera się przede wszystkim na metodach złuszczania naskórka, np. poprzez peelingi chemiczne. Jeśli jednak przebarwienia oporne są na delikatne zabiegi złuszczające, warto rozważyć zabieg laserem, który w mało inwazyjny sposób dociera do głębokich warstw skóry i skutecznie usuwa melasmę.

Melasma w ciąży i inne przyczyny przebarwień

Melasma tworzy się na skutek nadmiaru melaniny w komórkach skóry oraz jej nierównomiernej dystrybucji. Do jej powstawania przyczynia się wiele różnych czynników, w tym:

  • zmiany hormonalne, np. te, które zachodzą podczas ciąży;
  • przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej;
  • okres menopauzy;
  • nadmierna ekspozycja skóry na słońce;
  • nadmierny stres;
  • niektóre leki.

Wystąpienie kilku czynników jednocześnie, np. zmiany hormonalne i ekspozycja na słońce, zwiększa prawdopodobieństwo powstania melasmy na czole i innych częściach twarzy.

Laserowe usuwanie przebarwień i melasmy

Jeśli rozważasz laserowe usuwanie melasmy, musisz najpierw skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Przygotowanie do zabiegu nie jest trudne. Najważniejsze zalecenia, to: nieopalanie skóry i odstawienie leków oraz ziół światłouczulających. Jeśli na skórze występują skaleczenia lub stany zapalne, muszą się zagoić przed przystąpieniem do zabiegu laserowego.

Impuls lasera wchodzi w kontakt z barwnikiem skóry – melaniną (w miejscach przebarwień jest jej znacznie więcej niż na zdrowej skórze). Pod wpływem lasera pigment rozpada się na mikroskopijne cząsteczki, które następnie przetwarzane są i usuwane przez organizm. Dodatkowo laser stymuluje komórki skóry do zintensyfikowanej produkcji kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za elastyczność i ujędrnienie skóry. Zatem oprócz pozbycia się przebarwień z twarzy, możemy również liczyć na poprawę jej napięcia.

Laserowe usuwanie przebarwień to zabieg, który w dużej mierze wykorzystuje potencjał własny organizmu, dlatego jego rezultaty są bardzo naturalne i trwałe. Efekty jednak nie są wodoczne od razu. Na początku w miejscu melasmy pojawia się zaczerwienie, a następnie skóra ciemnieje i złuszcza się. Dopiero po 3–4 tygodniach przebarwienie staje się wyraźnie jaśniejsze. Jeśli nadal jest widoczne, należy wykonać kolejny zabieg w serii. O liczbie i częstotliwości zabiegów decyduje lekarz lub kosmetolog, wykonujący zabieg.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z katowickiej Kliniki Miracki: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-katowice/

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/



Comments are closed.

live url https://antekwpodrozy.pl/455-jak-wybrac-najlepsze-ubezpieczenie-samochodu-na-czas-podrozy zobacz