Po różnego rodzaju orzechy sięgamy bardzo chętnie podczas oglądania telewizji, spotkań z przyjaciółmi, czy też wtedy, gdy nie mamy czasu zjeść konkretniejszego posiłku. Są one przekąską bardzo pożywną i pełną witamin oraz minerałów, o ile jemy je na surowo i nie wzbogacamy ich o zbędne dodatki w postaci soli, karmelu, czy tłustej panierki. A co jeśli mamy ochotę na orzechy prażone?
Nadaj bakaliom jeszcze więcej smaku!
Prażenie jest jedną z form obróbki termicznej żywności. Proces ten, najprościej mówiąc, polega na redukcji poziomu wilgoci w orzechach bądź nasionach, czego można dokonać w domowych warunkach na patelni bądź blasze piekarnika, oczywiście bez użycia tłuszczu. Dzięki temu orzechy prażone, włoskie, migdały, laskowe, czy arachidowe, zyskują jeszcze intensywniejszy smak, chrupkość oraz apetyczną, ciemniejszą barwę. W procesie prażenia z powodzeniem można dodać do bakalii zioła, mieszanki przypraw lub odrobinę miodu.
Czy należy się wystrzegać obróbki termicznej orzechów?
Nie od dziś wiadome jest, że większość darów ziemi najlepiej byłoby spożywać w formie nieprzetworzonej, czyli na surowo. Nie zawsze jednak głównym celem posiłku jest suplementacja, wszakże jemy też dla przyjemności, a wtedy drobne eksperymenty są jak najbardziej wskazane. Orzechy prażone, jeśli nie wzbogacamy ich dodatkowym tłuszczem, czy dużą ilością cukru lub soli, tak naprawdę zachowują swoje właściwości prozdrowotne. Faktem jest, że zawarte w nich tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone, narażone na działanie ciepła, stają się podatne na uszkodzenie lub utlenienie. Dlatego, aby orzechy prażone mogły podobnie jak w surowej wersji obniżać cholesterol i wspomagać pracę serca, należy ściśle przestrzegać czasu i temperatury obróbki.
Poznaj inspiracje na wykorzystanie orzechów prażonych w kuchni!
Wiemy już, że orzechy prażone są przepyszne i bardzo zdrowe, pora zatem wprowadzić je do codziennej diety. Dzięki wyjątkowo chrupiącej strukturze bakalie w tej formie nadadzą charakteru prostym sałatkom, chociażby takiej ze świeżą roszponką, pomarańczą i kozim serem. Prażone orzechy, na przykład fistaszki mogą ukoronować inspirowany kuchnią Dalekiego Wschodu makaron ryżowy z warzywami, a przyrumienione płatki migdałów świetnie złagodzą nieco pikantny smak aksamitnego kremu z dyni. Nie zapominajmy także o zdrowych deserach. Wszakże chrupiące fistaszki idealnie pasują do wilgotnego ciasta marchewkowego, a brownie z czerwonej fasoli nie ma sobie równych, gdy dodamy do niego prażone orzechy laskowe.
Zobacz także https://xlblog.pl
Comments are closed.