Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Ubezpieczenie OC jest jedną z najczęściej kupowanych polis w Polsce – wynika to przede wszystkim z olbrzymiej ilości pojazdów na polskich drogach, ale też faktu, że jest to polisa obowiązkowa. W jaki sposób działa ubezpieczenie OC? Czy polisa ta ma stałą cenę?

Ubezpieczenie OC – dlaczego jest tak ważne?

Polisa odpowiedzialności cywilnej to dokument, który co do zasady chroni innych użytkowników drogi. Ubezpieczenie OC pokrywa szkody finansowe wyrządzone przez posiadacza polisy (np. w wyniku kolizji, wypadku, potrącenia). Ubezpieczenie OC jest dokumentem sprawdzanym podczas każdej kontroli drogowej – brak tego dokumentu skutkuje nałożeniem wysokich mandatów, ale też koniecznością opłacenia szkód wyrządzonych na drodze z własnej kieszeni. Kwota polisy OC nie jest stała – koszty wynikają tu z licznych zmiennych, w tym wieku kierowcy, wieku i pojemności samochodu, ale tez posiadanych zniżek.

Czy ubezpieczenie OC to jedyna dostępna polisa?

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie OC to nie jedyna polisa dostępna na polskim rynku – ale jedyna obowiązkowa! Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują właścicielom pojazdów szeroki pakiet polis, które pozwolą na czerpanie większej radości z jazdy i zachowanie wysokiego komfortu. Najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu jest polisa AC, czyli autocasco. Ubezpieczenie AC pozwala na naprawę samochodu (np. u blacharza czy lakiernika), ale też odzyskanie części wartości samochodu w przypadku jego kradzieży. Ubezpieczenie AC obejmuje zagadnienia takie jak katastrofy pogodowe, ale i przypadkowe uszkodzenia samochodu na parkingu przez nieznanych sprawców. Ubezpieczenie OC można również uzupełnić o assistance. Jest to polisa, która przydatna jest w czasie podróży – pozwala na holowanie samochodu do najbliższego warsztatu, jak również uzyskanie samochodu zastępczego.

Comments are closed.